Beyoğlu Belediye Başkanı Güney, yerel seçimlerle ilgili açıklamalarda bulundu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin son 5 yılda ihtiyaç sahiplerine yönelik hizmetlerini ve Ekrem İmamoğlu’nun 26 ilçeyi kazanmasındaki başarısını övdü. Güney, Beyoğlu‘nun 30 yıllık kaybının geri kazanılacağını ve ilçenin sosyal demokrat ilkelerle yönetileceğini belirtti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 26 ilçeyi kazanmasına değinen Güney, yerel adayın da önemli olduğunu ve kendisinin 15 yıldır Beyoğlu halkına hizmet ettiğini ifade etti.

panele katılanlar arasında Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV), Friedrich Elbert Stiftung ve Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı iş birliği ile yapıldı. Panel, ’31 Mart sonrası yerel yönetimler; nasıl bir belediyecilik, nasıl kazanıldı, neler yapılacak’ konu kapsamında gerçekleşti. Panelin moderatörlüğünü Ertan Aksoy gerçekleştirdi. Konuşmacılar ise; Beyoğlu Belediye Başkanı İnan Güney, CHP İl Başkanı Özgür Çelik ve Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Federal Meclis Milletvekili Nezahat Baradari yer aldı.

“BEYOĞLU’NUN 30 YILLIK KAYBI GERİ KAZANILACAK”

Güney, panelde yaptığı açıklamalarda Beyoğlu’nun 30 yıllık kaybının geri kazanılacağını belirtti. Sosyal Demokrat ilkelerle ilçenin yönetiminin yapılacağını beliren Güney, “İstanbul Büyükşehir Belediyemiz geçtiğimiz 5 yılda muhtaç olana lütfeden anlayışla değil, ihtiyaç sahibine hizmet eden anlayışla hizmet etti. Ekrem Başkanıma da huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. İstanbul’daki başarısı bu 26 ilçenin alınmasında çok büyük bir referans oldu. Tabii ki yerel aday da önemliydi. 15 yılda bütün vaktimi zamanımı Beyoğlu halkına harcamış birisiyim” ifadelerini kullandı.

“DEMOKRAT İLKELERLE YÖNETME ŞEREFİNE NAİL OLDUK”

“EKREM BAŞKANIM 26 İLÇENİN ALINMASINDA BÜYÜK REFERANS OLDU”

Güney, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 26 ilçeyi kazanmasına değinerek, “Milyar dolarlık Kanal İstanbul projesiyle kendini pazarlamaya çalışanların Kent Lokantalarına yenildiğini hep beraber gördük. Yarım bardak süt veriyorsunuz bunu mu methediyorsunuz diyenlere keşke o yarım bardak sütü 30 yıldır siz de verseydiniz cevabını hep beraber gördük. Dolayısıyla İstanbul Büyükşehir Belediyemiz geçtiğimiz 5 yılda muhtaç olana lütfeden anlayışla değil, ihtiyaç sahibine hizmet eden anlayışla hizmet etti. Ekrem Başkanıma da huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. İstanbul’daki başarısı bu 26 ilçenin alınmasında çok büyük bir referans oldu. Tabii ki yerel aday da önemliydi. Ben gençlik yıllarından beri yaptığım siyasette kiminin düğününe, kiminin cenazesine gittim. Kiminin çocuğu işsizdi onunla ilgilendik. Yani bu dünden bugüne kazanılmış bir çalışma değildi benim için. Ben geçtiğimiz 15 yılda bütün vaktimi zamanımı Beyoğlu halkına harcamış birisiyim. Yaptığımız bu hizmetlerin karşılığını da 31 Mart yerel seçimlerinde gördüm. Dolayısıyla yerel adaylığın da bu süreçteki başarıda etkisi olduğunu hissettim. İnsanlarda ‘Ben mahallemin çocuğuna oy vereceğim’ ağlısı, o ideolojik kaygılarını bir kenara bırakmalarına neden oldu” dedi.

“BİZ İDEOLOJİK BİR ŞEKİLDE YORUMLASAYDIK, BEYOĞLUNU ALAMAZDIK”

Beyoğlu’nun kentsel dönüşüm, iş sorunu, kadına şiddet gibi konulara değinen Güney, “Biz onların çekmek istediği alana gitmedik. Biz ideolojik bir şekilde Beyoğlu seçimini yorumlasaydık, sağ sol seçimine indirgeseydik Beyoğlu’nu alamazdık. Çünkü Beyoğlu halkı hizmet noktasında bir dil bekliyordu. Biz de o dile uygun, tamamen yerel yönetimlerin yapması gerekenleri vatandaşlarla paylaştık. Beyoğlu’nda yaşayanların talepleri; otopark sorununun çözülmesi, kentsel dönüşüm sorununun çözülmesi, gençlerin iş sorununun çözülmesi, kadınlar ev ekonomisine destek olabilmek için ürettikleri ürünleri satabilecekleri pazarlar istedi. Beyoğlu’nda, şiddet gören bir kadının çalacağı bir kapı yoktur. Bunun için de sığınma evi açarız dedik. Dolayısıyla biz yerel halkın sorunlarını önceleyip, ideolojik dilden uzak tamamen Beyoğlu’na hitap edecek projelerle bu süreci yürüttük” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Politika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir