60 ilden 3 bine yakın izci Çanakkale’de ‘Dedeciğim ben geldim!’ diyerek yürüdü

Yaklaşık 15 kilometrelik 57. Alay Vefa Yürüyüşünün de yapıldığı kamp Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından 22 yıldır aralıksız olarak gerçekleştiriliyor.    

Türkiye’nin öncü katılım finans kuruluşu Kuveyt Türk’ün desteğiyle Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından 22.cisi bu yıl düzenlenen Çanakkale 57. Alay Şehitlerini Anma Milli Bilinç Kampı, 22-26 Nisan tarihleri arasında Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde gerçekleştirildi. Çanakkale Kara Muharebelerinin 109. yıl dönümünde düzenlenen kamp faaliyetleri kapsamında, Türkiye’nin 60 ilinden izci ve izci liderinin katılımıyla yaklaşık 15 kilometrelik 57. Alay Vefa Yürüyüşü gerçekleştirildi. Çanakkale 57. Alay Şehitlerini Anma Milli Bilinç Kampının ana sponsorluğunu 2017 yılından bu yana Kuveyt Türk üstleniyor. 

57. Alay Şehitlerini Anma Milli Bilinç Kampı için Türkiye’nin 60 ilinden yaklaşık 3 bin izci ve izci liderleri 22 Nisan 2024 Pazartesi günü Gelibolu Yarımadası’nda buluştu. “Dedeciğim ben geldim!” temasıyla düzenlenen kampa katılan izciler, ilk olarak Çanakkale Eceabat’taki Kocadere İzcilik Kamp Alanı’nda çadırlarını kurdu.   

Milli bilinç kampına katılan izcilere, Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Dinçer Subaşı tarafından Çanakkale Kara Muharebeleri ve 57. Alay hakkında detaylı bilgiler verildi. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kamp alanında coşkuyla kutlayan izciler, düzenlenen törende şiirler okudu, tiyatral gösterilerde bulundu. İzciler, 24 Nisan Çarşamba günü ise Çanakkale Şehitlik Abidesi ile 57. Alay Piyade Şehitliği’nde düzenlenen resmî törenlere katıldı.  

İzciler Türk bayraklarıyla yola çıktı

Çanakkale 57. Alay Şehitleri Milli Bilinç Anma Kampı’ndaki en önemli etkinlik 25 Nisan Perşembe sabahı gerçekleştirildi. Sabah namazının ardından izcilerin saçına kına yakıldı. 57. Alay Vefa Yürüyüşü için Türk bayraklarıyla yola çıkan izciler, ‘Dedeciğim ben geldim’ yazan kırmızı yelekleriyle yeşillikler içerisinden tek sıra halinde yürüyerek Conkbayırı’na doğru hareket etti.  

57. Alay’ın yürüdüğü yollardan geçildi

Yaklaşık 2 saat süren yürüyüşün ardından Conkbayırı’na ulaşan izciler, savaş atmosferinin hissedildiği 57. Alay’ın ilerlediği yolları takip ederek şehit dedelerinin izinden yürüdü. Conkbayırı’ndaki anma töreninin ardından izciler, savaşın gerçekleştiği cepheleri ve şehitlikleri ziyaret ederek yine 2 saatlik bir yürüyüşün ardından tek sıra halinde kamp yerine döndü.  

Kampın sponsorluğunu Kuveyt Türk üstleniyor

Türkiye’nin öncü katılım finans kuruluşu Kuveyt Türk, “Değerlerimizle büyüyoruz” söylemiyle hareket ederek Türkiye’nin sahip olduğu yerel ve milli değerlerin korunup yaşatılmasına önem veriyor. Bu kapsamda Kuveyt Türk, 2017 yılından bu yana Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından düzenlenen “Çanakkale 57. Alay Şehitlerini Anma Milli Bilinç Kampı” ile “Sarıkamış Allahuekber Dağı Şehitlerini Anma Milli Bilinç Kampı”na sponsorluk desteğinde bulunuyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir