13 ülke Rusya’ya karşı birleşti

Almanya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın savunmasıyla ilgili temas grubu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Almanya’nın Ukrayna’ya yönelik “Hava Savunmasına Yönelik Acil Eylem” girişimine (IAAD) 12 ülkenin daha katılmak istediğini duyurdu. Açıklamada “Çok sayıda partner ülke, Ukrayna hava savunmasını güçlendirmeye yönelik Alman girişimini desteklemek istiyor. Belçika, Danimarka, Hollanda, Norveç ve Kanada mali yardımda bulunacak; ABD, İngiltere, Fransa, İspanya, Romanya ve Litvanya mali ve füze konusunda yardım edecek. Letonya da girişime katılmayı planlıyor” ifadeleri kullanıldı.

Almanya IAAD programını Nisan ayında başlatarak Kiev’e , Patriot, Iris-T, Skynex hava savunma sistemleri ve Gepard kundağı motorlu uçaksavar silahlarının tedariki için bir koalisyon kurulması çağrısında bulundu. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, AB’nin Ukrayna’ya, Almanya’nın vaat ettiği sistem de dahil olmak üzere yedi Patriot sistemi sağlamayı planladığını söyledi. Toplamda ülke Kiev’e üç Patriot kompleksi gönderdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy hava savunma sistemlerinin eksikliğinden şikayetçi olmuş ve “Gerekli hava savunma sistemlerinin yalnızca yüzde 25’ine sahibiz” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir